Jednym z elementów instalacji elektrycznej może być wyłącznik schodowy. Dzięki niemu można z dwóch różnych punktów sterować jednym źródłem światła. Tego typu rozwiązanie jest szczególnie praktyczne, jeżeli w budynku są klatki schodowe, korytarze, czy też duże pomieszczenia. Przydadzą się wszędzie tam, gdzie chcemy mieć możliwość włączania albo wyłączania światła na górze i na dole schodów.
Jak działa wyłącznik schodowy?
Tego typu wyłączniki działają tak, jak przełączniki bistabilne, czyli w jednej pozycji światło jest włączane, a w drugiej wyłączane. Zasada działania polega na wymianie potencjału elektrycznego, która zachodzi pomiędzy dwoma przewodami ,które połączone są z dwoma wyłącznikami. To rozwiązanie pozwoli Ci w jednym punkcie wyłączać, a w drugim włączać oświetlenie, co znacznie wpływa na komfort korzystania z instalacji.
Czym jest wyłącznik schodowy?
Czym charakteryzuje się wyłącznik schodowy? To specjalistyczny typ włącznika. Od tradycyjnego przełącznika odróżnia go to, że dzięki niemu można sterować światłem z dwóch miejsc w tej samej instalacji. Wykorzystanie takich wyłączników to duża wygoda dla użytkownika, ponieważ włączanie i wyłączanie światła może być realizowane z dwóch punktów. Szczególnie się więc przydadzą w domach, gdzie są dłuższe korytarze albo schody, czy też może zacienione miejsca.
Wyłącznik schodowy pozwala oszczędzić czas, ponieważ nie musimy przechodzić z jednego punktu do drugiego, aby zgasić światło. Dodatkowo wykorzystać można także wyłączniki krzyżowe, ponieważ taka kombinacja rozszerza funkcjonalność instalacji oświetleniowej.
Rodzaje wyłączników schodowych
Tego typu wyłączniki występują w różnych wariantach. Najprostszym rodzajem wyłącznika jest pojedynczy. Dzięki niemu sterujemy z dwóch różnych miejsc jednym źródłem światła. Złożony jest z dwóch wyłączników, które są połączone trzema przewodami.
Podwójny schodowy włącznik światła pozwala z kolei na sterowanie z dwóch różnych miejsc dwoma niezależnymi obwodami oświetleniowymi. Przydaje się w instalacjach elektrycznych bardziej skomplikowanych, czyli tam, gdzie użytkownik chce sterować kilkoma źródłami oświetlenia.
Natomiast wyłącznik schodowy z funkcją krzyżową pozwala na sterowanie jednym źródłem światła, ale z trzech, czy też większej ilości miejsc. Przydaje się zwłaszcza w bardzo długich korytarzach albo większych pomieszczeniach lub wszędzie tam, gdzie jest wymóg sterowanie światłem z wielu miejsc.
Zaznaczmy, że można też stosować nazwę włącznik krzyżowy lub wyłącznik – używane są zamiennie.
Jakie funkcje pełni włącznik schodowy?
Tego typu włączniki jak wspomnieliśmy, zapewniają włączanie i wyłączenie światła w więcej niż jednym miejscu, czyli pełnią funkcję bardzo praktyczną. To ważne rozwiązanie, jeżeli użytkownikowi zależy na oszczędności energii.
Takie sterowanie oświetleniem jest szczególnie praktyczne w korytarzach i klatkach schodowych. Poza tym chodzi właśnie o zwiększenie komfortu użytkowania. Ważnym czynnikiem jest także bezpieczeństwo zwłaszcza tam, gdzie są ciemne korytarze i schody.
Tego rodzaju wyłączniki umożliwiają także elastyczne planowanie instalacji, a więc dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb.
Jak podłączyć włącznik schodowy krok po kroku?
Bezpieczny montaż instalacji wymagać będzie przejścia kilku kroków. Dzięki temu włącznik schodowy będzie działać prawidłowo.
- – Najpierw należy naturalnie wyłączyć zasilanie, aby nie doprowadzić do przypadkowego porażenia prądem.
- – Teraz podłączamy do pierwszego wyłącznika schodowego przewód fazowy. W kolejnym kroku należy podłączyć dwa przewody korespondencyjne pomiędzy wyłącznikami.
- – Następnie do odpowiednich zacisków, które są w wyłączniku, należy podłączyć przewód neutralny i ochronny. Pamiętajmy, aby sprawdzić, czy przewody są dobrze zamocowane. Nie mogą się poluzować.
- – Teraz należy drugi wyłącznik schodowy podłączyć do przewodów korespondencyjnych, ale także do przewodu fazowego. Ten ostatni prowadzi do źródła światła.
Na koniec procedury ważne jest wykonanie testu kontrolnego – sprawdzamy, czy „łącznik schodowy” działa. Wyłączniki będą działać prawidłowo, gdy światło będzie się zapalać i gasnąć w jednym i drugim punkcie sterowania.
Przewody potrzebne do podłączenia
Abyśmy mogli podłączyć wyłącznik schodowy niezbędne będą poniższe przewody:
- Przewód fazowy, czyli zasilający. On doprowadza prąd do źródła światła i do wyłączników.
- Przewody korespondencyjne, czyli te, które będą łączyć ze sobą wyłączniki schodowe. Ich zadaniem jest przekazywanie sygnału pomiędzy wyłącznikami, zmieniając stan obwodu.
- Przewód neutralny, którego zadaniem jest zakończenie obwodu. Dzięki niemu prąd z powrotem jest prowadzony do instalacji elektrycznej, gdy już przejdzie przez źródło światła.
- Przewód ochronny (PE) natomiast gwarantuje bezpieczeństwo, ponieważ odprowadza do ziemi ewentualny prąd upływowy. Zabezpiecza przed porażeniem, gdy dojdzie do uszkodzenia izolacji i jest niezbędny do prawidłowego działania całego systemu schodowego podwójnego lub pojedynczego.
Jak zamontować włącznik schodowy?
Montaż wymaga precyzji w przypadku włącznika schodowego jak też w całej elektryce. Należy postępować zgodnie z instrukcją producenta. W pierwszej kolejności trzeba przygotować wszystkie konieczne narzędzia i materiały. Przyda się śrubokręt, ściągacz izolacji no i oczywiście przewody, a także włączniki schodowe. Niezbędne są także puszki instalacyjne, które muszą być zamontowane w tych miejscach, gdzie zlokalizowane mają być włączniki.
Najważniejsze jest podłączenie przewodów do właściwych zacisków w wyłączniku. Przed rozpoczęciem pracy koniecznie trzeba wyłączyć zasilanie ze względów bezpieczeństwa. Potem podłączamy przewody do konkretnych zacisków. Przewód fazowy podłączamy do zacisku L, a przewód neutralny do zacisku N. Do zacisków 1 i 2 podłączamy przewody korespondencyjne. Ważne jest dobre zabezpieczenie przewodów przed ewentualnym uszkodzeniem.
Po montażu istotny jest także test i sprawdzanie jednego źródła światła z dwóch różnych punktów – testujemy obydwa włączniki.