Inteligentne systemy zarządzania urządzeniami w domu to dzisiaj już standard. Licznik zużycia energii elektrycznej, czyli inteligentny czujnik zużycia prądu to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą na bieżąco kontrolować i zarządzać wszystkimi urządzeniami i systemami działającymi na prąd. Dowiedz się, jakie ma zastosowanie licznik zużycia prądy, jak działa i jakie ma zalety.
Co to jest licznik zużycia prądu elektrycznego?
Inteligentny czujnik zużycia prądu to urządzenie, które umożliwia monitorowanie zużycia energii elektrycznej na bieżąco, czyli w czasie rzeczywistym. Dzięki czujnikowi możesz kontrolować zużycie prądy z poziomu smartfona, o ile zostanie on zintegrowany z właściwą aplikacją lub wykorzystać do tego centralę inteligentnego domu.
Definicja i funkcja licznika prądu
Licznik zużycia prądu to urządzenie, które po podłączeniu do gniazdka elektrycznego lub bezpośrednio do instalacji elektrycznej mierzy parametry prądu, który przez niego przepływa, takie jak moc w watach, natężenie w amperach, napięcie w voltach. Dodatkowo na podstawie powyższych informacji mierzy całe zużycie energii w kWh.
Jest to urządzenie uniwersalne, które możesz wykorzystać na miarę swoich potrzeb niezależnie od tego, czy cały Twój dom został zaprojektowany według koncepcji smart house, czy nie. Takie liczniki możesz z powodzeniem stosować także punktowo. Nie musisz wykorzystywać ich do każdego urządzenia.
Rodzaje liczników energii elektrycznej
Elektroniczny licznik zużycia energii może być dostępny w różnych wersjach. Często stosuje się wersje mechaniczne, czyli indukcyjne, ale częściej wykorzystywane są wersje cyfrowe, które są kompatybilne z systemami zarządzania inteligentnego domu. Licznik indukcyjny to tanie i proste rozwiązanie, choć precyzyjne i praktyczne.
Podstawowy licznik elektroniczny mierzy wszystkie parametry przepływającego przez niego prądu. Wersje inteligentne są bardziej rozbudowane i pozwalają na bieżące łączenie się z siecią energetyczną i odczytywanie zużycia w czasie rzeczywistym.
Jak zainstalować elektryczny licznik zużycia prądu?
Licznik energii elektrycznej powinien być montowany przez specjalistę, choć nie jest to bardzo trudne zadanie. Urządzenie wystarczy podłączyć do sieci w taki sposób, by w obwodzie pomiędzy instalacją domową, a urządzeniem znajdował się szeregowo podłączony. Niektóre z liczników da się podłączyć bez ingerencji w instalację, gdyż wystarczy podąłczyć je do gniazdka i dopiero przez nie podłączyć docelowe urządzenie.
Przed przystąpieniem do montażu zapoznaj się z intrukcją obsługi konkretnego modelu licznika zużycia prądu. Pamiętaj też by sprawdzić, czy dany model to licznik elektryczny jednofazowy czy trójfazowy.
Kroki instalacji licznika energii elektrycznej
Na początku musisz wyłączyć prąd w skrzynce rozdzielczej. Jeśli to zrobiłeś musisz dostać się do przewodów instalacji, przez które będzie podłączony licznik, a następnie urządzenie.
Inteligentny licznik będzie miał opisane wejścia „IN” i „OUT”. Zgodnie z opisem musisz podłączyć przewody zasilające, czyli fazę, i neutralny. Przewód fazowy jest oznaczony literą L albo kolorem brązowym lub czarnym. Przewód neutralny oznaczony jest literą N i kolorem niebieskim. L podłącz do fazy a neutralny do N.
Niektóre liczniki wymagają też podłączenia uziemienia.
Zabezpieczenia niezbędne podczas instalacji licznika
Instalując licznik energii elektrycznej, pamiętaj o zabezpieczeniach. Jeśli nie czujesz się na siłach, poproś o pomoc doświadczonego fachowca. Na początku wyłącz główne zasilanie, a zanim zaczniesz montaż, upewnij się, że na pewno jest wyłączone. Najlepiej mieć wskaźnik przepływającego prądu i sprawdzić odczyt. Profesjonalne mierniki nie są potrzebne. Wystarczy zwykły miernik elektryczny w śrubokręcie.
Nie zapomnij o ochronie osobistej w postaci rękawic izolacyjnych, okularów ochronnych i odzieży ochronnej. Używaj narzędzi izolowanych wykorzystywanych przez elektryków. Zawsze sprawdź, czy w danym obwodzie zamontowany jest odpowiedni bezpiecznik nadprądowy, który chroni przed przepięciami.
Po skończeniu montażu upewnij się, że wszystkie przewody są podłączone prawidłowo i nie popełniłeś żadnego błędu. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Wszystkie połączenia powinny być prawidłowo zabezpieczone taśmą izolacyjną. Sprawdź też uziemienie.