24 lipca 2024
Wpis przeczytasz w 6 min.

Inteligentne systemy zarządzania urządzeniami w domu to dzisiaj już standard. Licznik zużycia energii elektrycznej, czyli inteligentny czujnik zużycia prądu to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą na bieżąco kontrolować i zarządzać wszystkimi urządzeniami i systemami działającymi na prąd. Dowiedz się, jakie ma zastosowanie licznik zużycia prądy, jak działa i jakie ma zalety.

 

Co to jest licznik zużycia prądu elektrycznego?

Inteligentny czujnik zużycia prądu to urządzenie, które umożliwia monitorowanie zużycia energii elektrycznej na bieżąco, czyli w czasie rzeczywistym. Dzięki czujnikowi możesz kontrolować zużycie prądy z poziomu smartfona, o ile zostanie on zintegrowany z właściwą aplikacją lub wykorzystać do tego centralę inteligentnego domu.

 

Definicja i funkcja licznika prądu

Licznik zużycia prądu to urządzenie, które po podłączeniu do gniazdka elektrycznego lub bezpośrednio do instalacji elektrycznej mierzy parametry prądu, który przez niego przepływa, takie jak moc w watach, natężenie w amperach, napięcie w voltach. Dodatkowo na podstawie powyższych informacji mierzy całe zużycie energii w kWh.

Jest to urządzenie uniwersalne, które możesz wykorzystać na miarę swoich potrzeb niezależnie od tego, czy cały Twój dom został zaprojektowany według koncepcji smart house, czy nie. Takie liczniki możesz z powodzeniem stosować także punktowo. Nie musisz wykorzystywać ich do każdego urządzenia.

 

Rodzaje liczników energii elektrycznej

Elektroniczny licznik zużycia energii może być dostępny w różnych wersjach. Często stosuje się wersje mechaniczne, czyli indukcyjne, ale częściej wykorzystywane są wersje cyfrowe, które są kompatybilne z systemami zarządzania inteligentnego domu. Licznik indukcyjny to tanie i proste rozwiązanie, choć precyzyjne i praktyczne.

Podstawowy licznik elektroniczny mierzy wszystkie parametry przepływającego przez niego prądu. Wersje inteligentne są bardziej rozbudowane i pozwalają na bieżące łączenie się z siecią energetyczną i odczytywanie zużycia w czasie rzeczywistym.

 

Jak zainstalować elektryczny licznik zużycia prądu?

Licznik energii elektrycznej powinien być montowany przez specjalistę, choć nie jest to bardzo trudne zadanie. Urządzenie wystarczy podłączyć do sieci w taki sposób, by w obwodzie pomiędzy instalacją domową, a urządzeniem znajdował się szeregowo podłączony. Niektóre z liczników da się podłączyć bez ingerencji w instalację, gdyż wystarczy podąłczyć je do gniazdka i dopiero przez nie podłączyć docelowe urządzenie.

Przed przystąpieniem do montażu zapoznaj się z intrukcją obsługi konkretnego modelu licznika zużycia prądu. Pamiętaj też by sprawdzić, czy dany model to licznik elektryczny jednofazowy czy trójfazowy.

 

Kroki instalacji licznika energii elektrycznej

Na początku musisz wyłączyć prąd w skrzynce rozdzielczej. Jeśli to zrobiłeś musisz dostać się do przewodów instalacji, przez które będzie podłączony licznik, a następnie urządzenie.

Inteligentny licznik będzie miał opisane wejścia „IN” i „OUT”. Zgodnie z opisem musisz podłączyć przewody zasilające, czyli fazę, i neutralny.  Przewód fazowy jest oznaczony literą L albo kolorem brązowym lub czarnym. Przewód neutralny oznaczony jest literą N i kolorem niebieskim.  L podłącz do fazy a neutralny do N.

Niektóre liczniki wymagają też podłączenia uziemienia.

 

Zabezpieczenia niezbędne podczas instalacji licznika

Instalując licznik energii elektrycznej, pamiętaj o zabezpieczeniach. Jeśli nie czujesz się na siłach, poproś o pomoc doświadczonego fachowca. Na początku wyłącz główne zasilanie, a zanim zaczniesz montaż, upewnij się, że na pewno jest wyłączone. Najlepiej mieć wskaźnik przepływającego prądu i sprawdzić odczyt. Profesjonalne mierniki nie są potrzebne. Wystarczy zwykły miernik elektryczny w śrubokręcie.

Nie zapomnij o ochronie osobistej w postaci rękawic izolacyjnych, okularów ochronnych i odzieży ochronnej. Używaj narzędzi izolowanych wykorzystywanych przez elektryków. Zawsze sprawdź, czy w danym obwodzie zamontowany jest odpowiedni bezpiecznik nadprądowy, który chroni przed przepięciami.

Po skończeniu montażu upewnij się, że wszystkie przewody są podłączone prawidłowo i nie popełniłeś żadnego błędu. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Wszystkie połączenia powinny być prawidłowo zabezpieczone taśmą izolacyjną. Sprawdź też uziemienie.

Jak dokonywać pomiaru zużycia energii elektrycznej?

Jeśli już zamontowałeś licznik do pomiaru zużycia energii elektrycznej musisz to skonfigurować. Pamiętaj, by upewnić się, że został zamontowany prawidłowo. Wtedy możesz połączyć go z siecią energetyczną w domu i z centralą inteligentnego domu. Licznik jest podłączony do prądu, więc wystarczy, że skorzystasz z innej opcji, a mianowicie połączenia z internetem przy pomocy sieci domowej Wi-Fi lub karty GSM. To pozwala na wykonywanie zdalnego odczytu energii poprzez aplikację lub podłączenie każdego takiego punktu bezpośrednio do centrali i oprogramowania inteligentnego domu.

Jeśli masz aplikację, wystarczy z niej skorzystać, a licznik powinien przesyłać w czasie rzeczywistym wszystkie pomiary. Jedyne co musisz zrobić, to wprowadzić swoje dane użytkownika.

 

Metody pomiaru prądu w domu

Zużycie energii elektrycznej możesz kontrolować na różne sposoby. Stan licznika możesz sprawdzać też bezpośrednio na wyświetlaczu licznika, jeśli na to pozwala konkretny model. W wielu sytuacjach jest to wystarczające i nie musisz koniecznie synchronizować licznika z aplikacją lub centralą inteligentnego domu, by cieszyć się pełną funkcjonalnością.

Liczniki poboru możesz zastosować w każdym urządzeniu, a wtedy uzyskasz pełny obraz zużycia energii elektrycznej lub w urządzeniach, które Cię interesują. Ważne jest to, by dopasować wskaźnik zużycia energii do swoich potrzeb. Na obiektach przemysłowych możesz wykorzystać go inaczej, niż w domu.

 

Odczytywanie danych z licznika energii elektrycznej

Inteligentny licznik możesz wykorzystać jako kalkulator energii. Dzięki temu, że licznik mierzy przepływ prądu, jest w stanie obliczyć zużycie energii elektrycznej w kWh. Ponadto mierzy on napięcie przepływającego prądu, czyli aktualne napięcie sieci. Powinno mieścić się ono w określonej normie, ale jeśli napięcie (V) odbiega zbyt mocno od 230V może oznaczać to, że niektóre urządzenia nie będą działały prawidłowo. Jeśli więc w Twoim domu lub obiekcie przemysłowym masz problem z prawidłowym działaniem sprzętów, możesz sprawdzić w  ten sposób, czy wina nie leży po stronie instalacji na obiekcie lub dostawcy energii. Ponadto licznik mierzy moc i inne parametry przepływającego prądu.

 

Jakie są zalety inteligentnych liczników energii elektrycznej?

Niewątpliwie do zalet inteligentnych liczników należy to, że możesz na bieżąco kontrolować zużycie prądu, przez co kontrolować wysokość rachunków za prąd. Ma to spore znaczenie szczególnie w firmach, dla których energia jest istotnym kosztem. Dzięki instalacji liczników możesz z łatwością z optymalizować działanie tych urządzeń, które pobierają najwięcej energii. Licznik pozwala na dokładną i szybką weryfikację tego, które urządzenia są najbardziej energochłonne i w jakim stopniu.

 

Funkcje inteligentnego licznika prądu w monitorowaniu zużycia energii

Najważniejsze funkcje inteligentnego licznika prądu to:

  • precyzyjne monitorowanie zużycia energii,
  • zdalny odczyt danych,
  • możliwość kontroli poboru energii w określonej taryfie,
  • wykrywanie problemów z instalacją lub działaniem sieci,
  • możliwość zintegrowania z systemami inteligentnego domu.

Największą zaletą inteligentnego licznika prądu jest to, że wszystkie odczyty są na wyciągnięcie ręki. Nie musisz analizować rachunków ani robić ręcznych notatek, by dowiedzieć się, które urządzenia pobierają najwięcej energii. Możliwość odczytu zdalnego z poziomu smartfona, a także wykrywania w ten sposób anomalii sprawia, że możesz zwiększyć bezpieczeństwo jeśli chodzi o newralgiczne instalacje lub urządzenia działające na prąd na przykład w firmie.

 

Efektywność energetyczna dzięki stosowaniu inteligentnych rozwiązań

Najwięcej zyskasz na optymalizacji kosztów, gdy zastosujesz inteligentne rozwiązania w firmie. Dzięki licznikom, które pozwolą na precyzyjne określenie, które z urządzeń pobierają najwięcej energii, możesz zoptymalizować funkcjonowanie obiektu. Często wskazanie urządzeń, które czerpią dużo energii, jest proste, ale trudniej jest oszacować, jak wiele prądu zużywają mniejsze instalacje, systemy lub urządzenia a to dzięki nim można sporo oszczędzić. Ponadto mając do dyspozycji precyzyjne odczyty, będziesz mógł zrezygnować z oszczędzania na poborze energii przez urządzenia, na których i tak oszczędności są marginalne.

Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak również w domowych warunkach. W ten sposób analizując zużycie prądu, możesz zoptymalizować koszty wynikające z obsługi ogrzewania elektrycznego, oświetlenia, czy klimatyzacji. Dzięki odczytom będziesz mógł zacząć ustawiać je tak, by osiągnąć zamierzony efekt funkcjonalny, ale nie włączać tych urządzeń wtedy, gdy nie ma takiej potrzeby. Jednocześnie nie będziesz tracił czasu na modyfikowanie ustawień sprzętów, na których oszczędność jest znikoma.

Zostań instalatorem

...i dołącz do profesjonalistów

Sprawdź szczegóły

Zaufaj ekspertom

Znajdź instalatora