Montaż centrali alarmowej
Montaż systemu alarmowego obejmuje również zamontowanie centrali alarmowej. To prawdziwe serce instalacji, a tym samym najważniejszy jej element. Najczęściej centralkę montuje się w oddzielnej szafce w miejscu, do którego dostęp nie jest w żaden sposób ograniczony.
Podłączenie sygnalizatorów
Wykonanie systemu alarmowego wiąże się również z koniecznością podłączenia sygnalizatorów. Jest to niezbędne, aby alarm mógł spełniać swoją rolę.
Kompletacja systemu alarmowego – z czego składa się system alarmowy?
Każdy system alarmowy składa się z określonych elementów, bez których nie będzie on w stanie działać prawidłowo. Sercem systemu jest wspomniana już centrala, która odbiera, a następnie przetwarza informacje przesyłane przez czujniki. Pozostałe elementy to:
- czujniki;
- manipulator;
- sygnalizator.
Czujniki to elementy odpowiedzialne za wykrywanie zagrożeń. To również one przesyłają informację do centrali, która może zdecydować o konkretnym działaniu. Rolą sygnalizatorów jest emitowanie sygnału informującego o zagrożeniu. Instalacja może być wyposażona w sygnalizatory zarówno dźwiękowe, jak i świetlne. Dostępne są również modele 2w1, czyli takie, które jednocześnie emitują dźwięk, jak i świecą. Manipulator to – mówiąc inaczej – po prostu sterownik. Pozwala Ci na sprawowanie kontroli nad systemem.
Dobór dodatkowych elementów systemu alarmowego
Zarówno przewodowy, jak i bezprzewodowy alarm do domu można wyposażyć również w dodatkowe elementy zwiększające jego funkcjonalność. Zalicza się do nich między innymi przyciski antynapadowe, ochronę peryferyjną czy blokady podczerwieni.
Montaż czujek bezprzewodowych
Wykonanie systemu alarmowego w domu wiąże się z koniecznością zamontowania czujników wykrywających zagrożenie. Mogą one mieć charakter bezprzewodowy. Ich atutem jest brak okablowania, co znacznie ułatwia rozszerzanie instalacji o dodatkowe czujniki, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Instalacja manipulatora do sterowania systemem
Centrala alarmowa to najważniejsze urządzenie całego systemu – zbiera dane przekazywane przez czujniki, a następnie je przetwarza. Na nic ona jednak się zda, kiedy system nie będzie posiadał manipulatora. To właśnie on pozwala na efektywne nim sterowanie. Ważne jest, aby manipulator umieścić w miejscu, do którego dostęp nie będzie niczym ograniczony.
Instalacja alarmowa w domu
Jeśli chcesz zainstalować alarm w swoim domu, pamiętaj, że będzie to wiązało się z koniecznością przejścia przez wiele etapów. Wszystko rozpoczyna się oczywiście od przygotowania projektu zgodnego z Twoimi indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami. Opracowanie schematu instalacji, a następnie jej montaż to kolejny etap. Przed dopuszczeniem systemu do działania niezbędna jest także jego konfiguracja oraz przeprowadzenie testu potwierdzającego prawidłowe działanie poszczególnych jego elementów.
Testowanie działania czujek
Aby instalacja działała prawidłowo, niezbędne jest przeprowadzenie testu działania czujek. Pozwoli to uniknąć fałszywych alarmów, które mogą być bardzo uciążliwe.
Konfiguracja centrali alarmowej
Zanim instalacja alarmowa będzie mogła być użytkowana przeprowadzona musi zostać konfiguracja centrali alarmowej. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego samodzielnie. Zdecydowanie rozsądniej jest skorzystać z pomocy fachowców, którzy będą montowali instalację. Ustawią oni centralę tak, aby działała ona prawidłowo.
Podłączenie systemu do zasilania
Bez względu na wybrane przez Ciebie rodzaje alarmów niezbędne jest zapewnienie im zasilania. Bez niego nie będą one mogły działać. Podłączeniem systemu do zasilania zajmuje się zawsze ekipa przeprowadzająca montaż.
Funkcje i zabezpieczenia systemu alarmowego do domu
Bez wątpienia warto zdecydować się na instalację systemu alarmowego do domu. To rozwiązanie, które może zapewnić bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Możliwość wyboru różnych systemów sprawia, że z łatwością można postawić na ten dopasowany do indywidualnych potrzeb i preferencji.
Wykrywanie intruzów
Decydując się na alarm, możesz zapewnić sobie skuteczną ochronę przed intruzami. Wystarczy postawić na czujniki wykrywające ruch, które umieszczone zostaną w odpowiednich miejscach domu. Jeśli we własnym domu chcesz czuć się naprawdę bezpiecznie, alarm to bardzo dobry wybór.
Zabezpieczanie przed włamaniem
Odpowiednio wybrany zestaw alarmowy może skutecznie chronić przed włamaniem. To dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy często wyjeżdżają. Montując alarm, nie będziesz martwić się tym, że podczas Twojej nieobecności ktoś dostanie się do wnętrza budynku i ukradnie to, co najcenniejsze.
Ile kosztuje instalacja alarmowa w domu?
Decydując się na wykonanie instalacji alarmowej należy pamiętać, że wiążę się to z niemałym wydatkiem. Ostateczny koszt jest zawsze kalkulowany indywidualnie i uzależniony jest od rozwiązań, na które się zdecydujesz. Pamiętaj jednak, że jest to inwestycja, która naprawdę się opłaca – dobrze zaprojektowany i skonfigurowany system alarmowy zapewni bezpieczeństwo Tobie i Twoim bliskim.