W jaki sposób rozpocząć własną przygodę z inteligentnym domem?
1. Umówienie się na bezpłatne konsultacje
Podstawowy krok to bezpłatne konsultacje umożliwiające rozpoznanie potrzeb inwestora przez integratora. Najczęściej warto na etapie konsultacji przedstawić własną rutynę dnia codziennego, możliwości finansowane, potencjalne potrzeby. Integrator jest w stanie przedstawić wiele ciekawostek i zaproponować wiele unikalnych rozwiązań, o których często inwestor nie ma pojęcia przed kontaktem. Z tego powodu z konsultacjami nie warto się śpieszyć, ale podejść do sprawy elastycznie. Konsultacje umawia się w biurze stacjonarnym lub bezpośrednio w nieruchomości, co często przekłada się na lepsze zrozumienie klienta.
2. Stworzenie projektu do akceptacji inwestora
Projekt inteligentnego domu to absolutny niezbędnik, ponieważ umożliwia rozpoznanie kosztów, standardów okablowania. Eliminuje też problemy z dostępnością sprzętu i ustawia właściwie panele dotykowe, aplikację, inne technologie. W procesie projektowym współpracuje najczęściej wiele podmiotów od ekipy budowlanej po integratora właśnie. Czasami dochodzą też konsultacje z projektantem wnętrz i doświadczonym architektem. Wszystko zależy od oczekiwań inwestora. Niektórzy klienci mają już własną wizję i nie wymagają dodatkowej opieki.
3. Przeprowadzenie prawidłowego montażu
Akurat montaż systemów inteligentnego domu wykonuje się najczęściej w częściach umożliwiających testowanie funkcji krok po kroku. Dzięki temu bardzo trudno o pomyłki techniczne. Montaż systemów inteligentnego domu opiera się na modułach, technologii modułowej, co pozwala na ewentualne rozszerzenie niektórych funkcji w przyszłości bez całkowitej modernizacji nieruchomości, drogiego remontu. To jedna z ważniejszych zalet, ponieważ technologia cały czas się rozwija, a wielu inwestorów oczekuje naturalnego rozwoju w przyszłości. Najlepiej montaż inteligentnego domu połączyć ze standardowymi pracami budowlanymi, więc powinieneś przemyśleć kontakt z firmą mocno wyspecjalizowaną, a nie tylko samym integratorem. Opłaca się połączenie wielu kwalifikacji.
4. Rozruch technologii, sprawdzenie użyteczności, poprawki programistyczne
Po wprowadzeniu instalacji elektrycznej i centrali inteligentnego domu następuje etap programowania i dopasowania wszystkich właściwości do rutyny domowników, potrzeb inwestora. Czy potrzebujesz prostych, a może bardziej zaawansowanych scen? Ustalanie scen to jedna z najprzyjemniejszych części dla inwestorów, ponieważ w tym momencie widać potencjał inwestycji i ogromną wygodę. Inteligentny dom działa na zasadzie ustalonego harmonogramu, samodzielnie, bez potrzeby samodzielnego potwierdzania wielu rzeczy. Dla wielu osób to na początku duży szok, że nie muszą sprawdzać gniazdek lub innych części nieruchomości przed wyjściem. Wszystko widać w dedykowanej aplikacji.
Czym kończy się inwestycja w inteligentny dom?
Inwestycja zamyka się testowaniem oraz finalizacją umowy, co wiąże się z zachowaniem długoterminowych warunków gwarancyjnych. Najczęściej inwestor pozostaje w stałym kontakcie z integratorem i może z czasem decydować się na drobne zmiany w scenach lub na zaprogramowanie innego harmonogramu. Nie ma z tym najczęściej żadnych problemów.