Czy automatyka domowa ma charakter bezprzewodowy?
Kiedy przyjrzymy się automatyce domowej od strony funkcjonalnej, to okaże się, że właściciele smart domów mają zapewnioną wygodę i komfort na najwyższym poziomie. Mogą cieszyć się wolnością od wszystkich działań związanych z posiadaniem w domu nowoczesnego wyposażenia.
Kiedy przyjmiemy bardziej techniczną perspektywę, to okaże się, że automatyka domowa stanowi grupę połączonych ze sobą urządzeń. To, że są ze sobą skomunikowane pozwala na ich współpracę i wpływanie na siebie. Wszystko to jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniego systemu. Tym jednak, co jest najważniejsze jest to, że działają one automatycznie bez konieczności ręcznego sterowania przez człowieka.
Wiele osób zapyta w tym miejscu, czy automatyka domowa ma charakter bezprzewodowy. Mówiąc dokładnie, czy urządzenia tworzące system automatyki domowe komunikują się ze sobą, wykorzystując drogę radiową. Mówiąc najprościej, do sterowania zamontowanymi urządzeniami wykorzystujemy najczęściej smartfona. Oznacza to, że robimy to więc w sposób bezprzewodowy. Jeśli jednak chodzi o związek ze słowem automatyka, to jest on naprawdę niewielkie. Nawet kiedy sterujemy roletami smartfonem, a więc bezprzewodowo, to tak naprawdę robimy to ręcznie.
Najważniejszą kwestią jest jednak niezawodność działania. Oczywiście urządzenia mogą się ze sobą łączyć, robiąc to w sposób bezprzewodowy, ale każdy znający się chociaż trochę na technice powie, że komunikacja bazująca na falach radiowych będzie skuteczna tylko wtedy, kiedy będzie odbywała się w miejscu, które temu sprzyja. Nie jest przypadkiem to, że systemy alarmowe nadal mają charakter przewodowy. Przemysł niechętnie sięga po rozwiązania, które bazują na falach radiowych.
Czy automatykę domową można instalować w każdym domu?
Niektórzy specjaliści podkreślają, że system automatyki domowej można zainstalować w każdym domu. Nie ma przy tym znaczenia na jakim etapie znajduje się jego budowa. Z pewnością w tym stwierdzeniu jest trochę racji. Kiedy jednak przyjrzysz się temu zagadnieniu bardziej dokładnie, to okaże się, że nie do końca tak jest.
Na rynku dostępne są systemy, które pozwalają na uruchamianie szeregu urządzeń. Robią to w sposób automatyczny i nie wymagają żadnych działań ze strony człowieka. Ich zamontowanie w gotowym domu wcale nie jest takie proste.
W gotowych domach najczęściej wykorzystuje się systemy automatyki domowe, które oparte zostały na połączeniu radiowym. Jeśli Twój dom już stoi, a do tego znajdują się w nim różne urządzenia, możesz zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań. Może postawić na system przewodowy, czyli po prostu kablowy. Jest to jednak dość inwazyjne. Kable trzeba bowiem jakoś przeprowadzić. Drugim rozwiązaniem jest system bezprzewodowy, czyli radiowy. Wybierając to rozwiązanie, musisz jednak pamiętać, że będzie to wiązało się ze znacznym zwiększeniem liczby włączników i sterowników. Do tych, które już znajdują się w domu dojdą kolejne. Dlatego zdecydowanie rozsądniej jest wykonać automatykę domową na etapie budowania domu. Szczególnie newralgiczny jest etap montażu instalacji elektrycznej. Z automatyką domową należy przed nim zdążyć bądź wykonać je jednocześnie.