26 września 2022
Sterowanie inteligentnym domem

Nowoczesne technologie na dobre wkroczyły do naszego życia. Komputery, Internet, smartfony – większość z nas nie potrafi bez nich wyobrazić sobie codziennego funkcjonowania. Codziennością stały się także inteligentne domy, na które decyduje się rosnąca liczba osób. To rozwiązanie, które – o ile tylko zostanie dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb – sprawdzi się naprawdę świetnie, zwiększając komfort i wygodę korzystania z domu, a także bezpieczeństwo jego mieszkańców. Jakie systemy sterowania domem są obecnie dostępne i na które z nich warto się zdecydować? Zobaczmy.

 

Z czego wynika idea automatyzacji domów?

Ilość nowoczesnych technologii, która montowana jest w naszych domach jest coraz większa. Można śmiało powiedzieć, że rośnie z roku na rok. Najlepszy przykład to oświetlenie. Przed laty w większości pokoi była jedna lampa sufitowa i co najwyżej lampka nocna. Dzisiaj domów, w których obecny jest taki oświetleniowy minimalizm naprawdę brakuje. Najczęściej mamy nie tylko oświetlenie główne znajduje się pod sufitem, ale również listy ledowe, kinkiety, lampy stojące. Rolety i żaluzje montuje we wszystkich oknach, a nie tylko w sypialni. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że zaczęliśmy szukać rozwiązań, ale ułatwią obsługę tego wszystkiego, co znalazło się w naszych domach. Tak zrodziła się idea smart home. Ciekawostką jest fakt, że obecnie jest uznawana za jeden z najszybciej rozwijających się segmentów i nic nie wskazuje na to, aby w tej kwestii coś miało się zmienić.

inteligentny dom

Jakie inteligentne systemy sterowania domem wybrać?

Inteligentnych systemów sterowania domem jest wiele. Zalicza się do nich między innymi inteligentne:

  • włączniki;
  • czujniki.

Wybierając je starannie i dopasowując do własnych potrzeb, można stworzyć dom, z którego korzystanie będzie naprawdę proste i wygodne.

 

Jak działają inteligentne włączniki?

Okazuje się, że włączniki inteligentne to ten segment sterowania domem, na który stawiamy najczęściej. Przekłada się bowiem na niezwykłą szybkość użytkowania domu, a także wygodę. Wystarczy się na nie zdecydować, aby zapewnić sobie możliwość bezproblemowego sterowania:

Stawiając na to rozwiązanie, warto pamiętać, że włączniki powinny znaleźć się w każdym pomieszczeniu. Niezwykle ważne jest odpowiednie ich rozmieszczenie. Do strategicznych miejsc zalicza się te przy drzwiach oraz w pobliżu łóżka. Warto pamiętać, że podstawowa idea inteligentnego domu mówi o tym, że nie sterujemy pojedynczym urządzeniem, ale grupą. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli chcesz ugotować obiad, wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby kuchnia była gotowa na Twoja obecność. Decydując się na inteligentny dom, zyskujesz nie tylko wygodę, ale również ograniczasz liczbę włączników, co ma duży wpływ na estetykę ścian.

 

Jakie czujniki warto mieć w inteligentnym domu?

Decydując się na inteligentny dom, warto postawić również na różnorodne czujniki. Do tych, które montowane są najczęściej zalicza się czujniki:

  • ruchu;
  • wilgotności powietrza;
  • natężenia oświetlenia;
  • otwarcia drzwi i okien.

Dostępne są również czujniki specjalistyczne, do których zalicza się między innymi montowane w ogrodzie czujniki wilgotności gleby. Czujniki ruchu najczęściej montuje się w ciągach komunikacyjnych. Doskonale sprawdzają się również w pomieszczeniach gospodarczych. Zwiększają bezpieczeństwo, a także komfort korzystania z danych pomieszczeń. Czujniki ruchu bardzo często montuje się przed domem. Kiedy wykryją one ruch, automatycznie zapalają światło. Dla osób, które chcą mieć zapewnioną odpowiednią jakość powietrza w domu odpowiednim rozwiązaniem są czujniki wilgotności powietrza. Kontrolują one to, czy powietrze nie jest nadmiernie suche. Montuje się je zarówno na suficie, jak i na ścianie.

Dostępne są również wersje montowane podtynkowo, których w ogóle nie widać. Bardzo chętnie stosowane są czujniki natężenia oświetlenia, które regulują moc światła w zależności od pory dnia i nocy. Ich montaż to prosty i skuteczny sposób na realną oszczędność pieniędzy. Ciekawym rozwiązaniem są czujniki ruchu, w których znajduje się również czujnik natężenia oświetlenia. Jeśli zależy Ci na zwiększeniu bezpieczeństwa w domu, wybierz czujniki otwarcia drzwi i okien. Warto pamiętać, że wpływają one również na wydajność systemu ogrzewania i klimatyzacji. Kiedy drzwi będą otwarte przez określony czas, czujnik przekaże informację o konieczności wyłączenia ogrzewania/chłodzenia. Dzięki temu straty energii będą zdecydowanie mniejsze.

Czy warto inwestować w smart home?

Inwestycja w inteligentny dom naprawdę bardzo się opłaca. To świetny wybór dla wszystkich, którym zależy na komforcie mieszkania i wygodnie korzystania z zamontowanych w domu urządzeń i systemów. Warto przy tym pamiętać, że nie każde rozwiązanie sprawdzi się jednak w przypadku wszystkich. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie przeanalizować własne potrzeby, a także prowadzony tryb życia. Chodzi bowiem o to, aby postawić na takie funkcjonalności smart home, aby naprawdę z nich korzystać.

Zostań instalatorem

...i dołącz do profesjonalistów

Sprawdź szczegóły

Zaufaj ekspertom

Znajdź instalatora